Personal tools
Log in

Skip to content. | Skip to navigation

Navigation

Navigation
 

Rockland Community College HAWKS Scholar Athletes 2012-13


FOR IMMEDIATE RELEASE

DATE: October 1, 2013

CONTACT: Maralin Roffino

845 -574-4244

mroffino@sunyrockland.edu

 

Rockland Community College HAWKS Scholar Athletes 2012-13


Ramapo- Congratulations to all the Rockland Community College Hawk Scholar Athletes, (Region XV Academic Team, Mid-Hudson Conference Academic Team), and all the athletes recognized with team and individual awards and honors for the 2012-2013 season.

Region XV Academic Team                                                       GPA

Anthony Barbetto, (New City, NY)                   M. Soccer               3.25

Chuong Tran, (West Nyack, NY)                      M. Soccer               3.35

Dominique Bucci, (Stony Point, NY)                 W. Volleyball          3.27

Makenna Clavell, (Suffern, NY)                       W. Volleyball          3.90

Maura Riccoboni, (Garnerville, NY)                  W. Volleyball          3.56

Erik Bengyak, (Monroe, NY)                            Baseball                  3.58

Nick Kulbaba, (Suffern, NY)                            Baseball                  3.54

Robert McIvor, (Highland Falls, NY)                 Baseball                  3.48

Scott Peschiani, (Harriman, NY)                      Baseball                  3.28

Mike Sarvis, (Blauvelt, NY)                             Baseball                  3.29

William Seymour, (Sloatsburg, NY)                 Baseball                  3.30

Nick Thorgersen, (Staten Island, NY)              Baseball                  3.40

Mike Cavanagh, (Garnerville, NY)                   Golf                        3.30

Francis Kelly, (Stony Point, NY)                       Golf                        3.75

Jimmy McEntee, (Garnerville, NY)                   Golf                        3.88

Benedict Tagle, (Elk Grove, CA)                      Golf                        3.87

Akane Kenzaki, (Japan)                                  W. Basketball         3.94

Nicolette Sapanaro, (Nanuet, NY)                   W. Basketball         3.50

Katie Sovak, (Tuxedo, NY)                              W. Basketball         3.33

Justin Guzman, (Suffern, NY)                          M. Basketball          3.25

Dijon Wilson, (Warwick, NY)                           M. Basketball          3.25

 

 


Mid-Hudson Conference Academic Team                                GPA

Anthony Barbetto, (New City, NY)         M. Soccer                         3.25

Christian Dominguez (Suffern, NY)        M. Soccer                         3.12

Chuong Tran (West Nyack, NY)             M. Soccer                         3.35

Schwartz Abellard (Stockbridge, CA)     M. Soccer                         3.00

Edel Fernandez (New City, NY)              M. Soccer                         3.17

Dominique Bucci (Stony Point, NY)        W. Volleyball                    3.27

Makenna Clavell (Suffern, NY)               W. Volleyball                    3.90

Maura Riccoboni (Garnerville, NY)         W. Volleyball                    3.56

Gayle Walters (Suffern, NY)                  W. Volleyball                    3.19

Fabiola Moise (Spring Valley, NY)          W. Volleyball                    3.09

Erik Bengyak (Monroe, NY)                   Baseball                            3.58

Nick Kulbaba (Suffern, NY)                    Baseball                            3.54

Robert McIvor (Highland Falls, NY)        Baseball                            3.48

Anthony Milano (Highland Mills, NY)      Baseball                            3.20

Scott Peschiani (Harriman, NY)             Baseball                            3.28

James Ripa (Highland Falls, NY)            Baseball                            3.01

Mike Sarvis (Blauvelt, NY  )                   Baseball                            3.29

William Seymour (Sloatsburg, NY)        Baseball                            3.30

Nick Thorgersen (Staten Island, NY)      Baseball                            3.40

Mike Cavanagh (Garnerville, NY) Golf                                  3.30

Francis Kelly (Stony Point, NY)              Golf                                  3.75

Jimmy McEntee (Garnerville, NY)          Golf                                  3.88

Brian McGarvey (Pearl River, NY)          Golf                                  3.00

Benedict Tagle (Elk Grove, CA)             Golf                                  3.87

Akane Kenzaki (Japan)                          W. Basketball                   3.94

Melissa Loughnane (Pearl River, NY)     W. Basketball                   3.02

Nicolette Sapanaro (Nanuet, NY)           W. Basketball                   3.50

Katie Sovak (Tuxedo, NY)                     W. Basketball                   3.33

Justin Guzman (Suffern, NY)                 M. Basketball                    3.25

Dijon Wilson (Warwick, NY)                  M. Basketball                    3.25

2012-13 Team Awards and Honors

M. Soccer Region XV Tournament, Quarterfinals
M. Basketball Region XV Tournament, Semi-Finalist
Women's Basketball Region XV Tournament, Runner Up
Baseball Region XV Tournament, Champions
NJCAA Northeast District, Participant
Golf Region XV Tournament, Participant
Benedict Tagle, NJCAA National Tournament Qualifier

 


2012-13 Individual Awards and Honors


FALL SPORTS

Women’s Volleyball

Makenna Clavell               All-Mid-Hudson Conference, Second Team

Dominque Bucci                All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

Men’s Soccer

Christian Dominguez         All-Region XV, Second Team

All-Mid-Hudson Conference, First Team

 

Presmylaw Szeliga            All-Region XV, Honorable Mention

All-Mid-Hudson Conference, First Team

 

Chuong Tran                     All-Region XV, Honorable Mention

All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

Anthony Barbetto              All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

Kurt Diffley                       All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

Jordan Ferreira                 Region XV Sportsmanship Team

WINTER SPORTS

Women’s Basketball

Erika Richards                   All-Region XV, First Team

 

Niki Saponaro                   All-Region XV, Second Team

All-Mid-Hudson Conference, First Team

 

Katie Sovak                      Region XV Sportsmanship Team

All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

Melissa Loughnane All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

 

Men’s Basketball

Tommie Starkes               NJCAA All-American

Region XV “Player-of-the-Year”

All-Mid-Hudson Conference “Player-of-the-Year”

 

Jason Quijada                   All-Region XV, First Team

All-Mid-Hudson Conference, First Team

 

Justin Guzman                  All-Region XV, Honorable Mention

All-Region XV, Sportsmanship Team

All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

 

SPRING SPORTS

Men’s Baseball

Anthony Barbetto              All-Region XV, First Team

Region XV, Sportsmanship Team

All-Mid-Hudson Conference, First Team

 

Dominick Kulbaba             All-Region XV, Second Team

All-Region XV, Defensive Team

All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

Matt Kostalos                    All-Region XV, Second Team

All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

Scott Peschiani                  All-Region XV, Second Team

Region XV Tournament, MVP

All-Mid-Hudson Conference, Second Team

 

Anthony Auresto               All-Region XV, Defensive Team

 

Billy Seymour                   All-Region XV, Defensive Team

 

Victor Sanchez                  All-Region XV, Defensive Team

 

Golf

Benedict Tagle                  All-Region XV, First Team

All-Mid-Hudson Conference, First Team

 

Brian McGarvey                All-Mid-Hudson Conference, First Team

 

Mike Cavanaugh               All-Mid-Hudson Conference, First Team

 

###

Share |