Personal tools
Log in

Skip to content. | Skip to navigation

Navigation

SUNY Chancellor's Award for Excellence

One of the State University's distinctions is the wealth of accomplished educators, consummate professionals and support staff (Classified Service) among its ranks. The Excellence Awards are a recognition of and tribute to the individual's expertise, dedication and commitment. Award recipients personify professional excellence and serve as role models for the State University of New York community.

SUNY Chancellor's Award for Excellence

 

Excellence in Teaching

1972-73 Henry Latom
1973-74 Libby Bay
1974-75 James Naismith
1976-77 Daniel Masterson,
Shirley Werthamer
1977-78 Sam Draper
1978-79 George A. Hackett
1980-81 Bill Baker,
Roslyn Benamy
1984-85 Phyllis Krasnow
1985-86 James M. Thelen
1986-87 David Beisel
1987-88 John Allman
1988-89 Wilma Frank
1989-90 Joan Silberman
1990-91 James Cappuccino
1991-92 Beverly Brown,
Emile Feldman,
James Sherrier
1992-93 Michael Sentlowitz,
Sue-Ann Eitches
1993-94 Martin Lecker
Nancy Hazelton
1994-95 Mara-Lee Bierman,
Wilma Michaels
1995-96 Sheila Goldstein,
George Krasilovsky
1996-97 Linda Schrank,
Peter Arvanites
1997-98 Elaine Padilla,
Morton Leifer
1998-99 Beth Cunin
1999-00 Reamy Jansen,
Debra Tietze
2000-01 Stephen Drinane,
Saeed Safaie
2001-02 Susan Golz,
Cliff Garner
2002-03 Liya Li,
Richard Mossip,
Myrna Wulfson
2003-04 Jeanette Geller,
Emily Harvey
2004-05 Thomas Butler,
Maire Liberace
2005-06 Roberta Panish,
Bonnie Rosen,
Nahed Salama
2006-07 James Burnett,
Jeanne B. Linhart
2008-09 Donna Peters
2010-11 Allison Frank-Briker
Dale Crispell
Page Simon
2012-13 Catherine M. Roche

Excellence in Professional Service

1978-79 Gerhard Hess
1984-85 Kay Weitzman
1988-89 Elaine S. Padilla
1989-90 Richard Wedemeyer
1990-91 Sue Commanday
1991-92 Martin Schwartz
1992-93 Ellen Spergel
1993-94 Dell Williams
1994-95 Thomas Judd
1995-96 Robert G. Gleason
1996-97 Marc Wanner
1997-98 Bill Baker
1999-00 Susan Solomon
2000-01 Rachelle Salzberg
2001-02 Belinda Kodgis
2003-04 Lorraine Glynn
2006-07 Terri Kaye Needle
2007-08 Janice Goldstein
2008-09 Tzipora Reitman
2009-10 Elissa Silverstein
2010-11 Lorinda Hill
2011-12 Debra Bouabidi
2012-13 Doreen Zarcone

Excellence in Librarianship

1977-78 Robert W. Gleason
1993-94 Mildred Galentine-Steis
1994-95 Xi Shi
2005-06 Sarah Levy

Excellence in Creativity and Scholarship

2001-02 Richard Connolly
2002-03 Reamy Jansen
2004-05 Suzanne Cleary-Langley
2005-06 John Schlesinger
2007-08 Elaine Toia
2008-09 Patricia Maloney-Titland

Excellence in Faculty Service

2003-04 Ellen Spergel
2004-05 Morton Leifer
2006-07 Tanya Drake
2007-08 Saeed Safaie
2008-09 Robert Axelrod
2009-2010 Peter Arvanites
2010-11 Lynn Aaron
2012-13 Melanie Rie

Excellence in Classified Service

2008-09 Joan Asch
2009-10 Diane Mena
2011-12 Robert L. Freeman
2012-13 William J. Carroll

Excellence in Professorship

2009-10 Elaine Padilla

Excellence in Adjunct Teaching

2013-14

Timothy Mante,
Deirdre Rock

Share |